Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Przewodnik gminny / Sołectwa

Bystre: Podstawowe informacje

Bystre z osiedlem leży 3,5 km na południe od Oleśnicy, na trasie Krzeczyn – Oleśnica - 149 m.n.p.m
W 1288 r. wspomniano w dokumentach po raz pierwszy o wsi (razem z innymi miejscowościami), kiedy to książę Henryk IV przekazał ją wrocławskiemu klasztorowi krzyżackiemu (fundacji krzyżowej) z okazji jego powstania na podstawie dekretu „Lodwici villa”. Wówczas istniała ta część miejscowości, która założona została jako wieś zagrodowa z trzema stawami, późniejsze Bystre Dolne, podczas gdy Bystre Górne zostało podłączone pod prawo niemieckie jako wieś uliczna w 1313 r.
Bystre należało od dawnych czasów do Gminy Kościelnej Oleśnica. Szkołę założono tuż przed rokiem 1663. Ostatni budynek szkolny został rozbudowany w latach 1929 – 30. Zawierał dwie klasy i mieszkania dla dwóch nauczycieli. Ostatnim głównym nauczycielem był Erich Walter. Funkcjonowało tam również przedszkole gminne.

Do okręgu urzędowego Bystre należały miejscowości takie jak: Lucień, Nieciszów oraz Smardzów. Na podstawie spisu ludności z 17.05.1939 r. wieś liczyła 490 mieszkańców. Ogólna powierzchnia wynosiła 786 ha z tego 341 ha stanowił majątek Bystre Górne, którego ostatnim właścicielem był książę koronny Wilhelm, i 60 ha majątek Bystre Dolne, którego ostatnim właścicielem był hrabia Fryderyk von Richthofen. Wielki, wielokrotnie przebudowywany majątek /budynek/ w Bystrym Dolnym miał również zbudowaną z kamieni polnych piwnicę, co wskazuje na jego wielowiekowe pochodzenie, podczas gdy majątek /budynek/ w Bystrym Górnym został wybudowany w 1830 r. przez przodków hrabiego von Richthofen’a. Majątki zarówno Dolnego jak i Górnego Bystrego znajdowały się od pokoleń w posiadaniu jednej rodziny do czasu gdy majątek w 1889 został sprzedany księciu koronnemu. Majątek Bystrego stanowił również młyn, gdyż Bystre miało ziemie pszenne i przeznaczone pod uprawę buraków cukrowych. Oprócz majątków znajdowało się również 21 zagród wiejskich.

W latach dwudziestych powstało, na północ od wsi na wcześniejszych gruntach majątkowych, osiedle mieszkaniowe, którego w większości mieszkańcy pracowali w Oleśnicy. Jako rzemieślnicy pracowali we wsi, jeden kowal – ślusarz, budowniczy wozów drewnianych, stolarz, elektryk, dwóch szewców i dwóch krawców. Do tego jeszcze kowal z majątku i majątkowy budowniczy – reperator wozów.
W Bystrym działały dwie gospody /Schiller i Misch/, jedna rzeźnia, jedna piekarnia, jedno ogrodnictwo. Ostatni burmistrz niemiecki nazywał się Gustav Schindler. W pobliżu gospody Schillera leżał prastary kamień, w którym był wyryty, grubiańsko, krzyż tzw. kamień pokutny – dla upamiętnienia morderstwa, które popełniono dawno temu.
Bystre miało własny cmentarz z wieżą i dzwonnicą. Cmentarz ten został założony w 1874 r. na wzniesieniu znajdującym się 400m na północ od wsi, które od dawien dawna nazywało się GÓRĄ ZMARŁYCH. Rzeczywiście w końcu dziewiętnastego wieku znaleziono tam wczesnogermańskie groby z urnami.

Około 1,5 km na południe od wsi znajdował się wał w kształcie koła, w środku którego umieszczone było ujęcie wody. To wzniesienie o kształcie koła nosiło nazwę „Purdelsberg”. Nauka określa czas jego powstania między IX a XII wiekiem. Z majątku Bystre Górne do wzniesienia „Purdelsberg” i lasu za nim wiodła prosta aleja lipowa. Las pełen przepięknych, prastarych dębów i innych drzew liściastych. Za panowania Karl’a Christian’a von Riemberg’a, który odziedziczył dobra w 1773 r., las ten został przekształcony w park. Tradycję pielęgnacji parku kontynuowali jego następcy i krewni (generałowie : von Prittwitz i von Wedel w XIX wieku).
Bystre było więc bogatą historycznie miejscowością z piękną okolicą.

Rok 1945 przyniósł również miaszkańcom Bystrego gorzkie doświadczenia życiowe/losowe. Przy przemarszu wojsk radzieckich zostało zamordowanych 13 osób, głównie kobiet i dzieci, które schroniły się w domu kierowniczki organizacji dla kobiet. Mieszkańcy Bystrego, którzy powrócili wiosną w 1945 r., zostali skierowani przez Rosjan do prac przymusowych i zmuszeni byli wymłócać zboże tak w dzień, jak i w nocy. Niemieccy mieszkańcy Bystrego zostali wysiedleni jesienią 1946 r.

Osady na terenie wsi Bystre:

  • Bystre

Świetlica w Bystrem

Adres Zarządca Więcej informacji

Bystre,
ul. Wrocławska 16

Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica
z siedzibą w Boguszycach
tel. kontaktowy 71 314 02 37
www.gokolesnica.pl

Place zabaw w Bystrem
Lokalizacja Nr. ew. działki Właściciel nieruchomości Zarządca
Bystre 185/3 Gmina Oleśnica Urząd Gminy Oleśnica
Bystre 417/14 Gmina Oleśnica Urząd Gminy Oleśnica

     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24