Uwaga właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy budynków!

Do 31 marca 2025 r. należy zgłosić do Urzędu Gminy Oleśnica informacje o schronach
i miejscach ukrycia znajdujących się w nieruchomościach z terenu gminy. Wymóg ten wynika z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 roku.

Co trzeba zgłosić?

Obowiązek dotyczy obiektów budowlanych lub ich części, które przed wejściem w życie ww. przepisów pełniły funkcję budowli ochronnych, czyli schronów lub ukryć. Zgłoszone obiekty muszą spełniać wymagania umożliwiające ich wykorzystanie jako budowle ochronne zgodnie z ustawą.

Jak dokonać zgłoszenia?

Zawiadomienie należy złożyć w Urzędzie Gminy Oleśnica (11 Listopada 24, 56-400 Oleśnica):

  • osobiście – pokój nr 28 (stanowisko ds. obronności, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej),
  • pisemnie – Biuro Podawcze UG Oleśnica,
  • elektronicznie – na adres e-mail: krzysztof.tkaczyk@olesnica.wroc.pl
  • telefonicznie – pod numerem 71 314 02 26.

W zawiadomieniu trzeba podać:

  • adres nieruchomości lub numer działki, na której znajduje się budowla ochronna,
  • tytuł prawny do obiektu lub informację o sprawowaniu nad nim zarządu,
  • dane kontaktowe.

W zawiadomieniu należy wskazać adres nieruchomości lub numer działki, na której zlokalizowana jest budowla ochronna, podać tytuł prawny lub informację o sprawowaniu zarządu nad obiektem oraz informacje umożliwiające kontakt. Nie należy zgłaszać piwnic
w budynkach wielorodzinnych ani lokalach gospodarczych, chyba że zostały one odpowiednio przystosowane do pełnienia funkcji ochronnych poprzez przeprowadzenie specjalnych prac budowlanych.

Kto oceni zgłoszone budowle?

O zakwalifikowaniu danego obiektu jako budowli ochronnej zdecydują specjaliści: Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Oleśnicy oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy. Kontroli poddane zostaną wszystkie obiekty wskazane przez Wójta Gminy Oleśnica. Nie będą jednak brane pod uwagę budynki jednorodzinne ani te, które nie posiadają kondygnacji podziemnych.

Osoby posiadające wiedzę historyczną o obiektach, które w przeszłości pełniły funkcję ochronną, natomiast z różnych względów nie widnieją w oficjalnych rejestrach, proszone
są o podzielenie się informacjami o takich budowlach.

Podstawa prawna

Przepisy dotyczące zgłaszania budowli ochronnych wynikają z art. 207 ust. 3 ustawy z 5 grudnia 2024 roku o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ustawa ta określa m.in. zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń, alarmowania oraz organizacji obrony cywilnej w kraju.

Galeria zdjęć


Przykładowe zdjęcie schronu
Przykładowe zdjęcie schronu