"Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, podsumowane losowaniem hulajnóg i sukcesy dzieci z powiatu oleśnickiego w kursie e-learningowym KRUS.

13 listopada 2024 r. w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odbyło się losowanie hulajnóg dla dzieci rolników, które wzięły udział w kursie e-learningowym "Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” i przesłały certyfikat potwierdzający jego ukończenie wraz z formularzem zgłoszeniowym.

Spośród nadesłanych prawie 2 200 zgłoszeń wylosowanych zostało 100 laureatów, którzy
do końca bieżącego roku otrzymają hulajnogi. Dwie spośród nich trafią do dzieci rolników
z  teren powiatu oleśnickiego. Są to:

  • Aleksandra Turska z gminy Dziadowa Kłoda,
  • Maciej Michorczyk z gminy Dobroszyce.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od wielu lat, kładzie szczególny nacisk  na działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców gospodarstw rolnych, którzy często angażowani są do codziennych prac.

Placówka Terenowa KRUS w Oleśnicy, zachęca do zapoznania się z "Wykazem czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom, w wieku poniżej 16 lat".

Określa on prace zagrażające dzieciom, które nie posiadają doświadczenia, właściwej wiedzy i rozwiniętej wyobraźni, aby uniknąć ewentualnych skutków niebezpiecznych zdarzeń.

 Należy pamiętać, że dzieciom do lat 16 zabrania się:

  • kierowania ciągnikami rolniczymi,
  • obsługiwania maszyn rolniczych – szczególnie kombajnów, kosiarek, pras do słomy i siana oraz kopaczek do roślin okopowych,
  • przebywania dzieci w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych,
  • wykonywania prac związanych z pozyskiwaniem i obróbką drewna,
  • obsługi zwierząt o dużej masie ciała, jak bydło, trzoda chlewna, a także załadunku, rozładunku oraz prac przy uboju i rozbiorze zwierząt,
  • wszelkich prac na wysokości, w silosach i zamkniętych zbiornikach oraz wykopach,
  • prac z wykorzystaniem substancji chemicznych, nawozów mineralnych
    i rozpuszczalników, a także czynności narażających je na kontakt z biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi (bakteriami, roztoczami, pasożytami zwierzęcymi, grzybami),
  • wykonywania prac wymuszających długotrwałe przyjmowanie nienaturalnej pozycji ciała oraz czynności związanych z dźwiganiem i ręcznym przenoszeniem ciężkich przedmiotów.

Dbając o życie i zdrowie najmłodszych, dobro własne oraz bliskich, przestrzegajmy zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci
w gospodarstwie rolnym spoczywa na dorosłych, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z:

Sporządził: Grzegorz Juskowiak
samodzielny inspektor
PT KRUS w Oleśnicy

Źródło: materiały prewencyjne KRUS

Galeria zdjęć


KRUS - kurs learningowy dla dzieci
Hulajnoga do wygrania w konkursie
KRUS - kurs learningowy dla dzieci - wręczenie nagrody
Wręczenie nagrody dla zwycięzcy