Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościDofinansowanie z NFZ na szczepienia przeciwko HPV
2018-04-24 14:00:04, opublikował: Pawłowska Agnieszka

Dofinansowanie z NFZ na szczepienia przeciwko HPV

      Wójt Gminy Oleśnica 05.04 2018 r. podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia - Dolnosląskim Oddziałem Wojewódzkim we Wrocławiu o dofinansowanie programu polityki zdrowotnej, który umożliwi szczepienia ochronne dziewcząt i chłopców z VII klas Szkół Podstawowych przeciwko wirusowi HPV.
        Gmina Oleśnica w ramach dofinansowania otrzyma 8.704 zł, które przeznaczone zostaną na realizację programu pn. „Program zdrowotny w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6,11,16,18”.

      Zdaniem specjalistów istotne jest, by szczepienia zostały wykonane u dziewcząt w wieku 10-13 lat. Rak szyjki macicy to drugi na świecie co do częstotliwości nowotwór, który występuje u kobiet. W Polsce na ten typ nowotworu zapada 3600 kobiet rocznie, z czego co roku umiera około 2000. Jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Zakażeniu wirusem można zapobiec wykonując szczepienie ochronne.

      Przypominamy, że Gmina Oleśnica wprowadziła program szczepień przeciwko wirusowi HPV w 2012 roku i kontynułuje go już 7 rok.

     Gmina Oleśnica, jako jedna z dwóch w Polsce, oprócz dziewczynek szczepi przeciwko wirusowi HPV także chłopców. Program szczepień chłopców ruszył w gminie w 2013 r. i kontynuowany jest W dalszym ciągu. "Zależy nam, aby wszyscy skorzystali z szansy zaszczepienia się, a w szczególności chłopcy, których szczepienie nie jest w Polsce tak popularne, jak dziewczynek" - powiedział Marcin Kasina.

     Szczepionka jest ochroną przeciw wirusowi atakującemu obie płci, przenoszonemu drogą płciową. Ochrona chłopców stanowi jednocześnie ochronę dziewcząt, oraz ochronę całej populacji. Poza tym wirusy HPV powodują również inne zmiany chorobowe – także występujące u obu płci. Szczepionka zapobiega tym zmianom. Polskie towarzystwa medyczne rekomendują rutynowe szczepienia nastolatek przeciw HPV.

Agnieszka Pawłowska

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24