Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościGGO I SPGO Świętują Dzień Języka Ojczystego
2017-02-16 11:57:03, opublikował: Bojanowski Paweł

GGO I SPGO ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Już po raz trzeci Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów i Szkoła Podstawowa Gminy Oleśnica zorganizowały obchody Dnia Języka Ojczystego.
2 lutego w auli GGO odbył się konkurs przeznaczony dla wszystkich klas gimnazjalnych, a 3. dla uczniów gminnych szkół podstawowych. Wydarzenie to objął honorowym patronatem Wójt Gminy Oleśnica – Marcin Kasina.
Organizatorami uroczystości byli: Agnieszka Grondowa i Grzegorz Bińczak (nauczyciele z GGO) oraz Monika Śliwińska (nauczycielka z SPGO). W przygotowaniu zadań konkursowych dla gimnazjalistów pomagały również: Bożena Kula, Iwona Rosik i Agnieszka Grzesińska.

Nadrzędnym celem spotkania było uwrażliwienie społeczności uczniowskiej na potrzebę dbałości o język ojczysty, zwrócenie uwagi na konieczność ochrony dziedzictwa językowego, szczególnie narażonego na nadmierne zapożyczenia z języka angielskiego.
W obchodach wzięły udział pięcioosobowe grupy uczniów ze wszystkich gminnych szkół podstawowych oraz gimnazjaliści GGO. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia, w którym uczniowie przedstawili publiczności ideę obchodów Dnia Języka Ojczystego, nakłaniali do pielęgnowania i szanowania języka rodzimego nie tylko od święta, ale i na co dzień. Konferansjerzy: Aleksandra Grudzień oraz Nikodem Dziedzic życzyli wszystkim uczestnikom powodzenia i dobrej zabawy, a uczeń III d - Szymon Śliwiński, wprowadzając w nastrój uroczystości, zagrał na akordeonie „Pożegnanie Ojczyzny” M. K. Ogińskiego.
Następnie rozpoczęły się zmagania zespołów z przygotowanymi konkurencjami polonistycznymi. Poszczególne zestawy zadań zawierały zagadnienia z zakresu frazeologii, środków artystycznego wyrazu, ortografii, nauki o języku, czy historii literatury. Ogromne emocje budziły zadania „z grzybkiem”, w których oprócz wiedzy, liczył się refleks przedstawiciela grupy. Po wyświetleniu pytania miał on za zadanie jak najszybciej nacisnąć przycisk zapalający lampkę, co oznaczało gotowość do odpowiedzi. Gimnazjaliści zmagali się z różnorodnymi zagadnieniami dotyczącymi lektur, historii Polski, a także biblijnych przypowieści. Natomiast uczniowie szkół podstawowych sprawdzali swoją znajomość mitologii greckiej i słowiańskiej oraz kilku przypowieści biblijnych - III Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny rozegrał się bowiem pod hasłem „Świat Oczami Starożytnych”.
Wszystkie zadania emitowane były w postaci pomysłowej prezentacji multimedialnej, wzbogaconej licznymi filmikami, piosenkami z dawnych lat oraz fragmentami tekstów z audiobooków. Ta atrakcyjna, nowoczesna forma konkursu bardzo przypadła do gustu uczniom, którzy z chęcią angażowali się w kolejne konkurencje.
Uczestnicy obchodów Dnia Języka Ojczystego wykazali się też ogromną kreatywnością, gdyż z łatwością wcielili się w role poetów tworzących akrostychy. Zadaniem gimnazjalistów było ułożenie wierszyka do słowa POLSKA, uczniowie szkół podstawowych mieli za zadanie zredagować rymowankę, której każdy kolejny wers rozpoczynać miał się od pierwszych liter słowa IKAR. Okazało się, że młodzi Polacy są bardzo pomysłowi i twórczy, ich miniutwory, nawiązujące do lektur i mitów, były dowcipne, przemyślane i bogate treściowo.
Wszystkie konkurencje wzbogacone zostały muzyczną oprawą. Zadbała o nią p. Agnieszka Grondowa z zespołem „Magness” , który zaśpiewał dwa utwory „Co ma przeminąć” z filmu „Quo Vadis” oraz „Błogosławieni miłosierni”. Na zakończenie zaproponowano uczestnikom zabawę ruchową, dzięki której młodzież mogła zapoznać się z elementami tradycyjnego tańca greckiego sirtaki. Konkurencja wymagała od uczestników zapamiętania czteroelementowej choreografii do popularnie nazywanego dziś tańca zorby i zaprezentowania jej wszystkim uczestnikom. Na uznanie zasługuje fakt, że po kilkuminutowej lekcji sirtaki, której udzieliły uczestnikom „boginie” z klasy III C, młodzi sympatycy kultury greckiej doskonale poradzili sobie z tym niełatwym zadaniem.
Wszyscy uczestnicy zabawy z rok dyr. Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów Anny Klimkowskiej oraz dyr. Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica w Oleśnicy Agnieszki Dorobiały otrzymali pamiątkowe dyplomy, kubeczki z logiem uroczystości, książki oraz inne nagrody rzeczowe.
Fundatorami nagród byli: Urząd Gminy Oleśnica oraz pomysłodawczynie uroczystości.
Obchody Dnia Języka Ojczystego wspólnie przygotowane przez Gimnazjum Gminy Oleśnica im. Szarych Szeregów oraz Szkołę Podstawową Gminy Oleśnica były nowatorską lekcją języka polskiego, w której klasyczne mądrości, by bawiąc, uczyć, przeplatały się z nowoczesnymi technikami multimedialnymi. W przyszłym roku planowana jest kolejna uroczystość, na którą już teraz zapraszamy!
A oto wyniki konkursu.

W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – SP w Ligocie Polskiej - opiekun Małgorzata Furmanek,
II miejsce – SP w Sokołowicach - opiekun Danuta Stempniewicz,
III miejsce - SP w Ligocie Małej – opiekun Izabela Stadnik,
IV miejsce – SP Gminy Oleśnica- opiekun Monika Śliwińska,
wyróżnienia- SP w Smolnej- opiekun Beata Narwoysz oraz SP we Wszechświętem- opiekun Helena Jakubowska

W kategorii gimnazjum:
Klasy pierwsze:
I miejsce - ex aequo I A i I B, II miejsce –I C, III miejsce – I D,
Klasy drugie:
I miejsce - II A, II miejsce – ex aequo kl. II B i II D, III miejsce- II C
Klasy trzecie:
I miejsce –III B, II miejsce -III C, III miejsce – III D, IV miejsce - III A

Gratulujemy wszystkim uczestnikom polonistycznych zmagań i zapraszamy na kolejną uroczystość już za rok.

Mamy nadzieję, że nasze obchody Dnia Języka Ojczystego staną się małą cegiełką w budowaniu królestwa polszczyzny.

Film z uroczystości:
https://www.youtube.com/watch?v=DpLl6tIh30k&feature=youtu.be
Agnieszka Grondowa oraz Monika Śliwińska

Zdjęcia z uroczystości:
https://www.dropbox.com/sh/gxiada3ppi8ano3/AADbo-lTW-qdzC-u7WmHsh4pa?dl=0

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24