Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Akceptuję (nie pokazuj tego powiadomienia) | Nie akceptuję (zabierz mnie z tej strony!)
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościKRUS o wypadkach przy pracy rolniczej
2017-03-13 14:18:49, opublikował: Bojanowski Paweł

W 2016 roku na terenie Powiatu Oleśnickiego odnotowano 53 zdarzenia, które zostały zgłoszone jako wypadki przy pracy w Placówce Terenowej KRUS w Oleśnicy. Najwięcej zdarzeń było związanych z poślizgnięciem i upadkiem osób przemieszczających się na terenie gospodarstw. Najczęstszymi przyczynami tych zdarzeń były: śliska i nierówna nawierzchnia przejść, nieuzasadniony pośpiech podczas wchodzenia i wychodzenia ze środków transportu stosowanych w gospodarstwie rolnym oraz nieodpowiednie obuwie stosowane do pracy w gospodarstwie rolnym. Stan nawierzchni przejść, schodów oraz stan techniczny i sposób użytkowania drabin mają, oprócz obuwia, znaczący wpływ na wypadki wśród rolników.

Wiele osób nie przywiązuje uwagi do obuwia stosowanego podczas pracy w gospodarstwie. Często dla wygody, używamy różnego rodzaju klapek, obuwia gumowego czy gumowo-filcowego. Nie pamiętamy, że podeszwa każdego rodzaju obuwia zużywa się, stając się gładszą, o zmniejszonej przyczepności do podłoża.

Użytkując ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze, pamiętajmy o dbaniu o sprawność tego sprzętu, a w szczególności o wszelkiego rodzaju osłony i zabezpieczenia. Brak osłon spowodowany ich uszkodzeniem, zużyciem lub zaniechaniem montażu po naprawie sprzętu, może mieć tragiczne skutki.  Kilka przykładów:
- brak osłony przekładni w kosiarce listwowej do trawy OSA był powodem utraty palców obu dłoni po przypadkowym upadku rolnika na przekładnię uruchomionej kosiarki
- brak osłony otworu w obudowie sprzęgła ciągnika rolniczego pozostawionego bez dozoru był przyczyną utraty dłoni przez kilkuletnie dziecko
- brak maski silnika uruchomionego ciągnika rolniczego spowodował poważny uraz palców dłoni rolnika, który poślizgnął się i upadł stykając dłoń z przekładnią pasową i wentylatorem chłodnicy.

Dbajmy o maszyny i urządzenia wykorzystywane do pracy rolniczej. W gospodarstwie rolnym jest wiele zagrożeń. Bardzo często przechodzi się obok nich codziennie, nie zdając sobie sprawy z ich istnienia.
Zachęcam rolników i zainteresowane osoby do przeglądu stanu bezpieczeństwa pracy w  gospodarstwie rolnym i eliminowania zagrożeń z miejsc wykonywania pracy rolniczej.
Materiały i publikacje dotyczące bezpieczeństwa przy pracy rolniczej znajdziecie Państwo w naszej siedzibie Placówki Terenowej, na stronie internetowej KRUS oraz na stronach instytucji działających w obszarze rolnictwa.

Ponadto, gorąco zapraszam rolników do udziału w Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Tylko do 31.03.2017r. można zgłaszać chęć swojego uczestnictwa w XV edycji w/w Konkursu. Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym, udział w konkursie mogą brać zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne a do wygrania są atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe.

Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu z Placówką KRUS  w Oleśnicy lub do zapoznania się z regulaminem konkursu na stronie internetowej www.krus.gov.pl.

  informacja (format PDF)
  plakat (format PDF)

Info: KRUS w Oleśnicy

 
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24