Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Wideotłumacz Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / AktualnościMiesiąc: Rok:
Międzynarodowy projekt Town Twinning
2019-10-02 11:52:15, opublikował: Kędziora Piotr

W dniach 23-29 sierpnia 2019 r. w Gminie Oleśnica miały miejsce wydarzenia w ramach międzynarodowego projektu Town Twinning pod hasłem "Intercultural dialogue - building the future of the EU debate on Eurosceptism"/ Dialog międzykulturowy - budowanie przyszłości debaty UE na temat eurosceptyzmu” promowanego przez GOK Oleśnica.

Czytaj
LGD Dobra Widawa zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące projektu grantowego pn. Zabytki „Dobrej Widawy”
2019-03-07 13:26:07, opublikował: Pawłowska Agnieszka
LGD Dobra Widawa zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące projektu grantowego pn. Zabytki „Dobrej Widawy”.
Czytaj
W 100 rocznicę odzyskania Niepodległości w Boguszycach...
2018-11-16 14:30:57, opublikował: Pawłowska Agnieszka

W 100 rocznicę odzyskania Niepodległości w Boguszycach...

         Po raz pierwszy w Boguszycach odbyły się gminne obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. W niedzielę 11 listopada br. o godzinie 12.30 mszę świętą w miejscowym kościele, odprawił ks. proboszcz Andrzej Augustyn.

          Patriotycznie udekorowany kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boguszycach, zapełnił się mieszkańcami gminy i przedstawicielami władz z wójtem Marcinem Kasiną na czele. W ławkach zasiedli radni, sołtysi, dyrektorzy szkół i kierownicy jednostek współpracujących. Przybyły też poczty sztandarowe jednostek OSP i gminnych szkół podstawowych. Piękną celebrę ubogacał piękny śpiew chóru Gminy Oleśnica Una Voce i zespołu wokalnego Lumen, działającego przy Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica.
         W wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do złożonej i krwawej historii naszej Ojczyzny.
Nasze tysiącletnie państwo na swojej historycznej drodze doświadczyło wielu dramatów i tragedii, ale i lat świetności oraz powodzenia. Bogactwem decydującym o naszym przetrwaniu był naród polski i jego kultura. Polska trwała w Europie mimo wymazania jej z mapy narodów. Trwała i przetrwała, płacąc jednak daninę krwi tysięcy swoich córek i synów.
         Patriotyczne rozważania zakończył słowami: „Kiedy myślę o Polsce dzisiaj, to chciałbym, aby Bóg był na swoim miejscu, tak jak bywało w historii. Chcę widzieć troskę Polaków o Dom Ojczysty.
I niech tak zawsze będzie! A Ciebie, Boże, prosimy strzeż i błogosław Ojczyźnie naszej”.
 
       Po mszy ks. Andrzej Augustyn podziękował Opatrzności Bożej za opiekę i łaski jakie spotkały naszą Ojczyznę. Po jego słowach Wójt Gminy Marcin Kasina z rąk Mateusza Wójcika strażaka z OSP Ligota Mała otrzymał zapalony znicz pamięci w kształcie serca i złożył go pod krzyżem misyjnym.
 Kolejnym punktem uroczystości było przejście pod obelisk, który upamiętnia szlak bojowy 2 Korpusu Pancernego 2 Armii i Wojska Polskiego pod koniec II wojny światowej. Pod udekorowanym narodowymi flagami obeliskiem stanęły poczty sztandarowe z jednostek OSP i szkół podstawowych z naszej gminy. Na posterunku honorowym wartę pełnili: Kacper Kaleta i Aleksander Białoskórski - strażacy z OSP w Sokołowicach.
 
        Po odśpiewaniu a cappella całego hymnu narodowego przez chór Una Voce, przy dźwiękach werbla delegacje złożyły wiązanki pod obeliskiem.
       Wiązanki złożyła delegacja Urzędu Gminy w składzie: Wójt Gminy Oleśnica Marcin Kasina, Tadeusz Kunaj Przewodniczący Rady Gminy Oleśnica, Krzysztof Skórzewski Sekretarz Gminy, delegacja sołectwa Boguszyce w składzie: Jadwiga Bodo, Robert Kozioł i Mariusz Wójcik, delegacja koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej w składzie płk ws. sp. Lucjan Ławniczek, ppłk ws. Sp. Zdzisław Gołębiowski i mjr ws. sp. Henryk Kowalski, delegacja koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego „Lotnik” oraz Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” w składzie kpt. ws. sp. Adam Kowalczyk z żoną Dorotą i przedstawiciele radnych i sołtysów Tomasz Domal z Andrzejem Hamarowskim.
        Wiązanki złożyły także delegacje szkół podstawowych: im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z dyrektorem Dariuszem Rzepką /Smolna/, im. UNICEF z panią dyrektor Anną Klimkowską /Ligota Mała/, im. Orła Białego z dyrektorem Arturem Mosiakiem /Sokołowice/, oraz szkół w Ligocie Polskiej z dyrektorem Leszkiem Witkowskim oraz we Wszechświętem z dyrektorem Robertem Nowosadem, a także delegacja uczniów Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica.

        Po złożeniu wiązanek głos zabrała Pani Mieczysława Baran, która przedstawiła rys historyczny 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
    
         Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Wójta Gminy Oleśnica Marcina Kasiny, który gratulował przygotowania imprezy, podziękował księdzu proboszczowi, mieszkańcom Boguszyc, strażakom, młodzieży i chórowi za przygotowanie patriotycznej uroczystości, a wszystkim uczestnikom za obecność i godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
         Pan Wójt zadeklarował także realizowanie gminnych obchodów kolejnych rocznic i świat państwowych.
         Po złożeniu wiązanek uczestnicy przeszli przed świetlicę, gdzie przy chlebowym piecu i ognisku czekał na nich smaczny posiłek z tradycyjną „boguszycką” grochówką i pieczywem.
          Potem toczyły się rozmowy, wspomnienia, w których nie ukrywano satysfakcji i zadowolenia z przeżytej wspólnie uroczystości.
          Ja tam również byłem, wzruszyło mnie patriotyczne nabożeństwo, zadziwił mnie piękny śpiew chóru Una Voce i zespołu wokalnego Lumen, a zaskoczyła i rozgrzała smaczna grochówka oraz niepowtarzalna atmosfera.

    Fakty dla potomnych spisał: Jerzy Tomasz Trzciński mjr rez.
    Foto: Agnieszka Pawłowska U. G. Oleśnica

Czytaj
W Boguszycach pamiętali...
2018-09-19 14:59:10, opublikował: Pawłowska Agnieszka

W Boguszycach  pamiętali...

Czytaj
Kwartalna narada Wójta z Sołtysami
2018-06-21 15:38:14, opublikował: Kembłowska Agnieszka

Kwartalna narada Wójta z Sołtysami

17 maja 2018 r. w Urzędzie Gminy odbyła się kwartalna narada Wójta Marcina Kasiny z Sołtysami Gminy Oleśnica. Na spotkaniu obecny był również Przewodniczący Rady Tadeusz Kunaj, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Jarosław Telka, prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Jarosław Polański, kierownicy Referatów Urzędu oraz Anna Nawrot – kurator sądowy z Sądu Rejonowego w Oleśnicy. Na wstępie Wójt przedstawił porządek spotkania, do którego nie wniesiono uwag.

Czytaj
Sprzęt ratownictwa dla OSP
2018-04-19 15:19:50, opublikował: Bojanowski Paweł

Sprzęt ratownictwa dla OSP

Gmina Oleśnica 19.04.2018 r. podpisała umowę i otrzymała dofinansowanie dla OSP w ramach konkursu ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Konkurs organizowany był przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
OSP z terenu Gminy Oleśnica zostaną doposażone w sprzęt ratownictwa, niezbędnego do udzielania pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa. W ramach realziacji programu planowany jest: zakup defibrylatorów, torb ratowniczych, halliganów dielektrycznych, zestawy osłon poduszek Airbag, walizka z flarami po 6 szt., zestawy walizkowe do oznakowania wypadków, wyciągarki ręczne T-MAX, latarki ręczne Mactronic z nakładką sygnalizacyjną.
Łączna wartość sprzętu i urządzeń to 43 364,00 zł z czego 42 930,36 zł (99%) pochodzić będzie z dotacji celowej a 433,64 zł (1%) z budżetu Gminy Oleśnica.

Marcin Rzeźnik

Czytaj
Obchody Dnia Języka Ojczystego
2018-04-03 08:27:48, opublikował: Pawłowska Agnieszka

Obchody Dnia Języka Ojczystego

Już po czwarty Szkoła Podstawowa Gminy Oleśnica zorganizowały obchody Dnia Języka Ojczystego.
27 i 28 marca 2018 roku w auli Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica w Oleśnicy odbyły się obchody Dnia Języka Ojczystego. Wydarzenie to objął honorowym patronatem Wójt Gminy Oleśnica – Marcin Kasina.
Inicjatorami szkolnego wydarzenia oraz autorami zadań konkursowych byli: Agnieszka Grondowa, Monika Śliwińska oraz Bożena Kula i Grzegorz Bińczak ze Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica w Oleśnicy .

Nadrzędnym celem spotkania było uwrażliwienie społeczności uczniowskiej na potrzebę dbałości o język ojczysty, zwrócenie uwagi na konieczność ochrony dziedzictwa językowego, szczególnie narażonego na nadmierne zapożyczenia z języka angielskiego.

Tegoroczne obchody Dnia Języka Ojczystego poświęcone były pamięci wielkich romantycznych wieszczów, którzy swoją twórczością wywarli ogromny wpływ na historię literatury i kultury polskiej.
Rozgrywki polonistyczne rozegrały się w dwóch etapach- pierwszy dedykowany był uczniom SPGO, drugi szkołom podstawowym z terenu Gminy Oleśnica.
W części oficjalnej prowadzonej przez Aleksandrę Grudzień i Nikodema Dziedzica uczniowie poznali historię ustanowienia Dnia Języka Ojczystego oraz ideę tego święta.
Następnie rozpoczęły się zmagania zespołów z przygotowanymi konkurencjami polonistycznymi. Poszczególne zestawy zadań zawierały zagadnienia z zakresu frazeologii, środków artystycznego wyrazu, ortografii, nauki o języku i czy historii literatury. Ogromne emocje budziły zadania „z grzybkiem”, w których oprócz wiedzy, liczył się refleks przedstawiciela grupy. Po wyświetleniu pytania miał on za zadanie jak najszybciej nacisnąć przycisk zapalający lampkę, co oznaczało gotowość do odpowiedzi. Gimnazjaliści oraz uczniowie SPGO podczas wtorkowych konkurencji zmagali się z różnorodnymi zagadnieniami dotyczącymi lektur szkolnych, historii Polski, a także biblijnych przypowieści. Natomiast uczniowie gminnych szkół podstawowych sprawdzali swoją znajomość wybranych utworów z okresu romantyzmu oraz historii powstania listopadowego - IV Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny rozegrał się bowiem pod hasłem "Romantyzm. To lubię".
Wszystkie zadania emitowane były w postaci pomysłowej prezentacji multimedialnej, wzbogaconej licznymi filmikami, piosenkami z dawnych lat oraz fragmentami tekstów z audiobooków. Dużym zaskoczeniem było dla uczestników zaprezentowanie pytań konkursowych w postaci scenek teatralnych. W osłonie dymnej, opatrzonej efektową scenografią i oświetleniem, na scenie ukazali się młodzi aktorzy (Gabriela Wajerowska jako Zosia, czwartoklasistki Zuzanna Szczygieł i Wanessa Klapińska jako duchy lekkie, Oliwia Małachowska oraz Mateusz Szczepaniak w roli Guślarza), którzy odegrali fragmenty „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza. Ta atrakcyjna, nowoczesna formuła konkursu bardzo przypadła do gustu uczniom, którzy z chęcią angażowali się w kolejne konkurencje.
Uczestnicy obchodów Dnia Języka Ojczystego wykazali się też ogromną kreatywnością, gdyż z łatwością wcielili się w role poetów tworzących poezję. Zadaniem uczestników było bowiem dopisanie do pierwszej części jednego z wierszy Adama Mickiewicza swojej własnej autorskiej wersji. Okazało się, że młodzi poeci są bardzo pomysłowi i twórczy, a ich miniutwory, były dowcipne, przemyślane i bogate treściowo.
Wszystkie konkurencje wzbogacone zostały ponadto muzyczną oprawą. Zadbała o nią Agnieszka Grondowa opiekunka artystyczna zespołu „Lumen” (Joanna Śliwińska, Gabriela Wajerowska, Amelia Bartosik, Emilia Charemska, Lena Wójcik, Katarzyna Śliwa, Magdalena Gliszczyńska, Kinga Biegańska, Zuzanna Szczygieł, Wanessa Klapińska, Oliwia Małachowska), który zaśpiewał dwa utwory- „Wolność” z repertuaru Marka Grechuty oraz ludową pieśń „Ty pójdziesz górą”, znaną chociażby z filmu „Nad Niemnem”. Na zakończenie zaproponowano uczestnikom zabawę ruchową, dzięki której młodzież mogła zapoznać się z elementami tradycyjnego tańca polskiego- poloneza. Konkurencja wymagała od uczestników zapamiętania kilkuelementowej choreografii i zaprezentowania jej wszystkim uczestnikom. Na uznanie zasługuje fakt, że po kilkunastominutowej lekcji tańca, której udzielili uczestnikom uczniowie SPGO, młodzi sympatycy kultury romantycznej doskonale poradzili sobie z tym niełatwym zadaniem. Uwieńczeniem uroczystości było zaproszenie wszystkich gości wraz z ich opiekunami do odtańczenia tradycyjnego poloneza. Prowadzącymi taneczny korowód byli: Paulina Nowak oraz Jakub Kasina z klasy II B gimnazjum, w drugiej parze mogliśmy podziwiać dyrektor SPGO p. Agnieszkę Dorobiałę wraz z zastępcą wójta p. Krzysztofem Skórzewskim, w kolejnych nauczycielki gminnych szkół podstawowych ( dyr. Iwonę Noworycką, Małgorzatę Furmanęk, Zofię Twardowską, Izabelę Stadnik, Barbarę Słomkę) wraz z ich podopiecznymi oraz wystylizowanych na czasy XVIII i XIX-wiecznej Polski uczniów SPGO ( Paulinę Chrzanowską, Gracjana Skraburskiego, Brajana Wydmucha, Ewelinę Fit, Dawida Krysiaka, Amelię Bartosik, Łukasza Wojtunia, Wanessę Topolską, Joannę Śliwińską, Dominika Westera, Zuzannę Szczygieł oraz Wanessę Klapińską).
Goszczący w pierwszej połowie uroczystości wójt Gminy Oleśnica Marcin Kasina życzył uczestnikom powodzenia i zaprosił do udziału w kolejnej edycji święta już za rok.
Wszyscy uczestnicy zabawy z rąk dyr. Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica w Oleśnicy Agnieszki Dorobiały oraz zastępcy wójta Gminy Oleśnica Krzysztofa Skórzewskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy, kubeczki z logiem uroczystości oraz nagrody książkowe. Obchody Dnia Języka Ojczystego były nowatorską lekcją języka polskiego, w której klasyczne mądrości, by bawiąc, uczyć, przeplatały się z nowoczesnymi technikami multimedialnymi.

Fundatorami nagród byli: Urząd Gminy Oleśnica, SPGO oraz pomysłodawczynie uroczystości.
A oto wyniki konkursu.

W kategorii gminnych szkół podstawowych:

I miejsce- Szkoła Podstawowa we Wszechświętem- opiekun Iwona Rosik
II miejsce- Szkoła Podstawowa w Sokołowicach- opiekun Zofia Twardowska
III miejsce- Szkoła Podstawowa w Ligocie Polskiej (drużyna 1) - opiekun Małgorzata Furmanek
IV miejsce- Szkoła Podstawowa Gminy Oleśnica w Oleśnicy- opiekun Monika Śliwińska, Barbara Słomka
IV miejsce- Szkoła Podstawowa w Ligocie Małej- opiekun Izabela Stadnik
V miejsce- Szkoła Podstawowa w Ligocie Polskiej (drużyna 2) - opiekun Małgorzata Furmanek

W kategorii gimnazjum i SPGO:

KLASY I miejsce II miejsce III miejsce IV miejsce
DRUGIE gimnazjum II b II c II a i II d
TRZECIE gimnazjum III b III a III d III c
SPGO V , VI, IV drużyna a
IV drużyna b

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z Dnia Języka Ojczystego
https://www.youtube.com/watch?v=2YL7_8-xRIs&feature=youtu.be

Agnieszka Grondowa/SPGO
Fot. Bożena Kula

Czytaj
Wszystkich: 422, wyświetlone od 0 do 7    Następne >
     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24