Korzystanie z witryny olesnica.wroc.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, więcej informacji pod tym linkiem.
Szanowni Państwo,

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Gmina Oleśnica, reprezentowana przez Wójta Gminy Oleśnica.
Celem przetwarzania danych jest realizacja prawnych obowiązków administratora.
Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod tym adresem.
 
Witamy na www.olesnica.wroc.pl
Facebook Gminy Oleœnica Nagrody, wyróżnienia i podziękowania dla Urzędu Gminy Oleœnica Elektroniczne Biuro Obsługi Ineresanta Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Oleśnica Prawo Gminne Dane kontaktowe
 
   
 
 
GminaSamorządUrządKultura i SportOświataPomoc SpołecznaFinansePrzetargi i konkursy
  
 
  Nawigator: Strona główna / Dla inwestorów / Charakterystyka Gminy

Kalendarz na Styczeń 2021:

PnWtŚrCzPtSoN
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dziś mamy 24 dzień roku
do końca pozostało 341 dni
Znak zodiaku:Wodnik
Charakterystyka Gminy

Gmina Oleśnica położona jest w centrum powiatu oleśnickiego, 30 km na północny wschód od Wrocławia - stolicy Dolnego Śląska i wchodzi w skład Aglomeracji Wrocławskiej. Gminę charakteryzują silne powiązania funkcjonalno-przestrzenne z otoczeniem, wynikające przede wszystkim z bliskości i atrakcyjności dużego ośrodka miejskiego, jakim jest Wrocław. Natomiast szczególne powiązania z miastem Oleśnica wynikają m.in. z pełnionej przez to miasto funkcji powiatowej i świadczeniu usług wyższego rzędu oraz faktu, że jest to największy lokalny rynek pracy.

Sieć osadniczą gminy tworzy 45 miejscowości (wsi i przysiółków) zgrupowanych w 29 sołectwach otaczających miasto Oleśnica (gmina miejska). Gmina Oleśnica jest największą gminą powiatu oleśnickiego, stanowiąc 23,1% jego powierzchni, czyli wynosi ok. 24.284 ha (242,84 km2).

Na terenie gminy Oleśnica zamieszkuje powyżej 13.600 mieszkańców, w mieście Oleśnica powyżej 36.000 co łącznie stanowi 50% liczby mieszkańców powiatu oleśnickiego (8 gmin).

Gmina Oleśnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi miejscowościami regionu i kraju. Przez teren gminy przebiega droga ekspresowa S8 – łącząca pięć województw: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie (Wrocław-Łódź-Warszawa-Białystok), droga krajowa nr 25 (Oleśnica-Ostrów Wielkopolski) oraz łącząca się z nią droga wojewódzka nr 373 (węzeł Oleśnica-Północ (droga ekspresowa S8)-Spalice), ponadto droga wojewódzka nr 340 (Oleśnica-Trzebnica), nr 451 (Oleśnica-Namysłów) oraz nr 368 (Oleśnica-Długołęka), a także linie kolejowe z Wrocławia, Katowic, Kępna, Krotoszyna i Ostrowa Wielkopolskiego przebiegające przez teren Gminy Oleśnica dają doskonałe połączenie komunikacyjne z pozostałymi regionami Polski.

Kluczowe branże przemysłu w gminie to budowlana, usługowa, motoryzacyjna, logistyczna, transportowa oraz metalowa. Na terenie gminy aktywną działalność gospodarczą prowadzi ok. 1.000 podmiotów gospodarczych różnych branż, z którymi możliwe jest nawiązanie współpracy.

Dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców dostępne są tereny inwestycyjne - pod działalność gospodarczą i budownictwo mieszkaniowe. Łączna powierzchnia terenów przeznaczonych pod aktywizację gospodarczą wynosi 5% powierzchni gminy (ok. 1.022 ha). Największym terenem tego typu jest byłe lotnisko Oleśnica należące do Agencji Mienia Wojskowego, o łącznej pow. 358,83 ha. Przez obszar ten przebiegać będzie tzw. wschodnia obwodnica Oleśnicy (w ciągu drogi wojewódzkiej nr 451), której budowa ma zakończyć się w 2021 roku.

Natomiast tereny objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową, stanowią 2.671 ha.

Gmina Oleśnica uzyskała Certyfikat Złota Lokalizacja Biznesu „Gmina Fair Play”. Konkurs
ten ma na celu promowanie gmin, które są przyjazne inwestorom.

W celu zachęcenia do inwestowania na terenie gminy Oleśnica i wspierania przedsiębiorców dokonujących nowych inwestycji podjęto dwie znaczące uchwały. Pierwsza z nich dotyczy zwolnienia w podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis (Uchwała nr VII/36/15 Rady Gminy Oleśnica z dnia 30 kwietnia 2015 r. oraz jej zmiana uchwalona Uchwałą nr II/28/19 Rady Gminy Oleśnica z dnia 17 stycznia 2019 r.). Zwolnienie to dotyczy budynków będących nowymi inwestycjami, ale również rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy już istniejących budynków lub budowli, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Kolejna uchwała, która ma służyć wspieraniu przedsiębiorców to nowa uchwała ws. określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych (Uchwała nr XII/106/19 Rady Gminy Oleśnica z dnia 28 listopada 2019 r.), w której przyjęto najniższe z możliwych stawki opodatkowania.

     
   
 
Serwis zgodny z specyfikacją HTML 4.01
Arkusze stylów zgodne z specyfikacją CSS
:: Prywatność :: Nota prawna :: CopyrightUrząd Gminy Oleśnica - operator i właściciel strony Hosted byProvider - dostawca usług internetowych Created byeFabrika - kreator strony internetowej Statystyki Stronę monitoruje stat24